News

Piedmont Technical College Recognizes Graduates

Select a news category:

May
09
2014

Graduation May 2014The James Medford Family Event Center at Piedmont Technical College was the setting for the culmination of many dreams for the more than 200 Piedmont Technical College graduates who took center stage in two commencement ceremonies.

Dr. Ray Brooks, president, welcomed graduates, family and guests to celebrate the accomplishments of the graduates.

“Spring is a wonderful time of the year,” Brooks said. “Plants are blooming, graduations are being held and dreams are being fulfilled. We’re here tonight to celebrate with you this milestone in your life.”

Brooks was followed by the commencement speaker Thomas D’Agostino, senior vice president of strategic planning and development with Fluor Corporation in Greenville.

“Most commencement addresses are on the subject of following your dreams and discovering your passions,” D’Agostino said. “I want to depart from that practice and talk about the next step, the ‘Now what?’.”

D’Agostino encouraged the students to S.O.A.R. He encouraged graduates to Smile, Step up and Say yes, even when the situation is not where you want to be. He said Own it, taking responsibility for whatever job you are given. He reminded them to take Action, having courage and moving forward in life. Lastly, he said they must constantly Repeat, persevere and press on because failures are valuable.

“Your hard work, your perseverance coupled with the knowledge you gained here at Piedmont Technical College is a powerful combination,” he said. “You are ready.”

Several graduates were recognized for highest academic achievement within their counties of residence.

The winners by their counties of residence and their majors were:  Abbeville: Edward Guy, computer technology; Edgefield: Zachariah Rearden, diversified agriculture; Greenwood:  Tinslee Christopher, Associate in Arts; and Jonathan Tolbert, computer technology; Laurens:  Marie Bishop, accounting; Christopher Hughes, machine tool technology; and Benjamin Powell, Associate in Arts; Newberry:  Nathan Longshore, machine tool technology; and Saluda:  Lisa Cordero, Associate in Arts.

Presenting this year’s graduates was Andy Omundson, dean of students. Certificates, diplomas and associate degrees were conferred by Brooks and Jennifer Wilbanks, interim vice president for educational affairs, with assistance from board chairman Y. J. Ahn; Evelyn Beck, dean of Arts and Sciences; Jerry Alewine, dean of health science; Tara Harris, dean of nursing; Sissy Copeland, dean of business, information technologies and public service; and David Kibler, interim dean of engineering and industrial technologies.

The macebearer was Ann Allen, faculty senate president. The mace was designed by members of the faculty and staff and presented to the college in 1991 by PTC’s Alumni Association. Music was provided by Emerald City Brass. Rev. Nathan Gragg, pastor at Immanuel Lutheran Church in Greenwood, delivered the invocation and benediction.

PLEASE NOTE:  PIEDMONT TECHNICAL COLLEGE’S MAY 2014 GRADUATES AND THEIR AREAS OF STUDY ARE LISTED BELOW.

Piedmont Tech shares in the well-deserved pride our graduates feel in their accomplishments.  To meet the printing deadlines required for production of the program and to maximize use of graduates’ names in area media, information is compiled a minimum of two weeks in advance of commencement exercises.  For that reason, names of students who fail to meet graduation requirements may be included.  Conversely, names of students who met those requirements after the print deadline may be omitted.  We regret any embarrassment or inconvenience these schedules may cause.

 

ABBEVILLE COUNTY

ABBEVILLE – Tratanus P. Agnew, associate in applied science major in criminal justice; Kandy Rebecca All, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Tatlain Brown, associate in applied science, major in automotive technology; Anna Lynn Copeland, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Codi Lynne Crawford, associate in applied science, major in nursing; Teresa Plashette Davis, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Chase Evan Driver, associate in applied science, major in general business, general business concentration; *Dylan Kirby Ethridge, associate in applied science, major in automotive technology; Alesia Chieko Goodwin, associate in applied science, major in early care and education; Iguana M. Goodwin, associate in applied science, major in early care and education; **Edward P. Guy, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Cynthia Joy Hall, associate in applied science, major in veterinary technology; **Henry Duane Hayes, associate in applied science, major in machine tool technology; Philip Edward Hoover, associate in applied science, major in automotive technology; Sandra Michelle Moore, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; LaQuita Denise Norman, associate in applied science, major in general business, management concentration; Toka Ranae Power, associate in applied science, major in general business, general business concentration; and Lyjuandia Deshay Wilson, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration.

CALHOUN FALLS – **Julian Wesley Hall, associate in applied science, major in mechatronics technology; Chelsea Cyterria Johnson, associate in arts; and Ronnie P. Pless, associate in applied science, major in engineering graphics technology.

DONALDS – **Melissa A. Hall, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; and Jacob Corbin McMahan, associate in applied science, major in criminal justice.

DUE WEST – Ashton Meritt Galloway, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

GREENWOOD – Graham Edward Lindler, associate in applied science, major in general technology, welding concentration.

HODGES – Ian K. Gillespie, associate in science.

HONEA PATH – *Marissa Leigh Rawski, associate in science.

 

ANDERSON COUNTY

ANDERSON – Shonta Black-McAlister, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; and Diana Laquan Sullivan, associate in arts.

BELTON – Avari Lynn Hall, associate in applied science, major in nursing.

IVA – **Tiffany A. Bellew, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

STARR – Matthew Steven Holmes, associate in applied science, major in automotive technology.

 

BERKELEY COUNTY

BONNEAU – Corey Marklin Gaskins, associate in applied science, major in diversified agriculture.

 

EDGEFIELD COUNTY

EDGEFIELD – Samuel Walter Jebens, associate in applied science, major in general business, general business concentration; and *Julie A. Jones, certificate in accounting.

JOHNSTON - *Tammy Michelle Daws, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; *Debbie Link, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Lavanda Sade Miles, associate in applied science, major in human services; **Zachariah Edward Rearden, associate in applied science, major in diversified agriculture; Jennifer L. Satterwhite, associate in applied science, major in early care and education; *Kevin Wayne Smith, associate in applied science, major in diversified agriculture; and *Kyle Everett Smith, associate in applied science, major in diversified agriculture.

McCORMICK – Ontareno Demars Anderson, associate in applied science, major in automotive technology; T’Keyah Yamil Gilchrist, associate in arts; and *Mary M. James, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

NORTH AUGUSTA – *Austin Robert Fulmer, associate in applied science, major in diversified agriculture.

 

GREENVILLE COUNTY

GREENVILLE – Rosa M. Cheeks, associate in applied science, major in human services; **Laura Marie Duran Martinez, associate in applied science, major in general business, general business concentration; and Lakiesha Smith, associate in applied science, major in machine tool technology.

GREER - **Mary-Ashton Templeton Lockard, associate in arts.

SIMPSONVILLE – Richard Don Evan Paulicelli, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration.

TAYLORS – Vanessa Escobar, associate in applied science, major in veterinary technology.

 

GREENWOOD COUNTY

BRADLEY – Crystal Marie Cordell, associate in applied science, major in human services; *Le-Nai’ L.G. Rowland, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; Reginald Antonio Sprowl, associate in applied science, major in automotive technology; Corey Lamar Thomas, associate in applied science, major in building construction technology.

DONALDS – Ashlynne Olivia Brownlee, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

GREENWOOD – *Jennifer H. Adams, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; Jennifer L. Allen, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; *Nakisha Bell Anderson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Desima Kiana Beam, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; Karen Ruth Bentley, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Windy Ann Bolt, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; Kayla Leah Bowen, associate in applied science, major in nursing; Tammy C. Briggs, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Bernard Bruno Brooks, associate in applied science, major in criminal justice; Monica Lasha Brooks, associate in applied science, major in general business, management concentration; Tiara Laquita Brown, associate in applied science, major in early care and education; Meredith Amanda Bunch, associate in arts; Lisa Frances Burghardt, diploma in applied science, major in machine tool; Aishia Nashay Carter, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Annie Elizabeth Carter, associate in applied science, major in nursing; Wayman Spencer Christie, associate in applied science, major in general business, general business concentration; ***Tinslee S. Christopher, associate in arts; Wendy M. Clary, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; **Courtney Alexandra Clemmons, associate in applied science, major in criminal justice; Jennings Lee Coleman, associate in applied science, major in nursing; Tracy Ann Cornejo Rios, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Bethany Alexis Cornelius, associate in applied science, major in early care and education; Margaret E. Davis, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Kathleen Nicole Dillard, associate in applied science, major in human services; Cody Johnathon Dorn, certificate in mechatronics technology I; Julie Cox Ferguson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; David Andrew Fortson, associate in arts; Breanna Ja’Nae Garner, associate in applied science, major in criminal justice; Charles Randall Geddings II, associate in applied science, major in criminal justice; *Asha Layfaye Gilliam, associate in applied science, major in general business, office management concentration; Jessica M. Ginn, associate in applied science, major in early care and education; Robert James Hanke, associate in applied science, major in computer technology, network concentration.

And April Deshon Hart, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting/legal/medial concentration; *Giah A. Haynes, associate in arts; Veronica M. Hill, associate in applied science, major in criminal justice; Bratcher Dupree Holloway, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Padrika Marshayla Holloway, associate in applied science, major in criminal justice; Walter Blake Hughes, associate in science; Candida Anna Hutchinson, associate in applied science, major in nursing; Justin W. Ingram, associate in applied science, major in criminal justice; Selena L. Jackson, associate in applied science, major in general business, management concentration; Jessica Renee’ Kelly, associate in arts; Kathy Clary Kilpatrick, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Hayley Annette Knight, associate in arts; Brooke Elaine Knowlton, associate in applied science, major in nursing; Theoharis L. Lignos, associate in applied science, major in general business, general business concentration; John Michael Little, certificate in refrigeration applications; Mandrell Covek Logan, associate in applied science, major in general business, general business, concentration; Samantha Long, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Leticia Manuel, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Herbert Hoover Martin, associate in applied science, major in machine tool technology; Matthew Seth McCravy, associate in arts; Scott Mackenzie McCravy, associate in applied science, major in nursing; Shelby McGee, associate in arts; Blake Dennis McIntire, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Michael Thomas Miller, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Tiffany Nicole Moss, associate in applied science, major in early care and education; Anna Kay Neighbors, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Patrick D. Norman, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Theresa Nicole Peterson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Candice C. Phillips, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Jordan Brianna Poston, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Kerry M. Pounds, associate in applied science, major in general business, management concentration; **Todd A. Raugh, associate in applied science, major in general business, office management concentration.

Also Travis Sentelle Reed, associate in applied science, major in mechatronics technology; Vernon B. Reed, associate in applied science, major in automotive technology; **Jennifer Nicole Rodgers, associate in applied science, major in administrative office technology, Spanish concentration; Maria Guadalupe Roman, associate in applied science, major in criminal justice; Melissa Paige Rutland, associate in applied science, major in veterinary technology; Mesha L. Sanders, associate in applied science, major in human services; Carla J. Scott, associate in arts; Margaret Olivia Sealy, associate in applied science, major in early care and education; **Candace Monique Smith, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Krystle Delane Smith, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; *Shuwanda Tomicka Smith, associate in applied science, major in general business, management concentration; Nicole Lashay Spearman, associate in arts; *Savannah Olivia Spencer, associate in arts; Tinkle Thomas, certificate in office technician; **Pamela A. Tinsley, associate in applied science, major in general business, management concentration; ***Jonathan Doak Tolbert, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Brian Eric Turner, associate in arts; Mary Angela Voiselle, associate in applied science, major in nursing; Cheryl D. Warren, associate in applied science, major in criminal justice; Ariel Shannon Watts, associate in applied science, major in early care and education; Kiara Shyree Watts, associate in applied science, major in early care and education; Roshanda Twisheca White, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; *Lydia Brooke Wiley, associate in science; James Robert Williams, diploma in applied science, major in welding; Latonya N. Williams, certificate office technician; *Roma S. Wornall, associate in arts; and Debra Rene Vines, associate in applied science, major in early care and education, infant/toddler care concentration.

HODGES – *Xavier Rhea Alexander Buff, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; *Ana C. Chavez, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Kensley Cobb, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Vijya N. Corbett, associate in applied science, major in general technology, surgical concentration; **Christopher Lee Crawford, associate in applied science, major in machine tool technology; Chelsey Danielle Dial, associate in applied science, major in early care and education; Patricia A. Gunter, associate in applied science, major in early care and education; *Jeffrey Fernando Harling, diploma in applied science, major in welding; Trisha Noel Havird, associate in arts; Melissa A. Ligon, associate in applied science, major in machine tool technology; and Shanna Nicole Whitaker, associate in applied science, major in criminal justice.

NINETY SIX – **Danielle Claire Balentine, associate in arts; *Laura Banks, associate in arts; Anna Grace Bryant, associate in arts; **Eshane Dewayne Cooley, associate in applied science, major in mechatronics technology; Loren Taylor Davenport, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Meghan K. Douglas, associate in applied science, major in nursing; **Isaiah Furqueron, associate in arts; Brittany McKayla Hutson, associate in applied science, major in veterinary technology; Joshua K. McDonald, associate in applied science, major in early care and education; and **Jared James Taylor, associate in applied science, major in electronic engineering technology.

WARE SHOALS – Thomas Ronald Wilkinson, associate in applied science, major in nursing.

 

LAURENS COUNTY

CLINTON – Angela Marie Childs, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Tyler James Ficklin, certificate in photography; **Croft H. Griffin, diploma in applied science, major in welding; ***Christopher Adam Hughes, associate in applied science, major in machine tool technology; Elisabeth Ruth Ledford, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; Ryan James Oyeneyin, associate in science; Lakeina Deundra Shelton, associate in applied science, major in nursing; and Julie Ann Ward, associate in applied science, major in nursing.

CROSS HILL – Sandra R. Byrd, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration; Matthew Ryan Hollingsworth, associate in applied science, major in automotive technology; and Tammy Felisa Lindsay, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

FOUNTAIN INN – Zachary T. Stoddard, associate in applied science, major in automotive technology.

GRAY COURT – Caroline McCoig Barnard, associate in applied science, major in veterinary technology; *Brandy O. Handley, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; *Lindsy Lee Maness, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Sheryl D. Maness, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Allison M. Schofield, associate in applied science, major in engineering graphics technology; **Jessica Lothridge Stroud, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; and Samantha Lynn Templeton, associate in applied science, major in general business, management concentration.

HONEA PATH – Michael Thad Kicklighter, associate in applied science, major in criminal justice; and Tiffany K. Kicklighter, associate in applied science, major in horticulture technology.

JOANNA – Kathryn Ruth Burrows, associate in applied science, major in general business, management concentration; Telly Tomarkens Jones, associate in applied science, major in building construction technology; and **Matthew Perry Tarver, diploma in applied science, major in welding.

LAURENS – ***Marie P. Bishop, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Jessie Najera Ceja, associate in applied science, major in engineering graphics technology; **Barbara Jean Cliatt, associate in applied science, major in early care and education; Kathi Schuneman Craft, associate in applied science, major in veterinary technology; Tami Lynn Goettsch, associate in applied science, major in veterinary technology; Linda Brigette Homes Mesa, associate in arts; *Patina A. Jones, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Michelle Lee Petty, associate in applied science, major in nursing; ***Benjamin Seth Powell, associate in arts; Angela T. Prevost, associate in applied science, major in criminal justice; Brian Scott Prevost, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Salanthia Shakia Teixeira, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and Lutcher James Williams, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

MOUNTVILLE – Rebecca J. Moyd, associate in arts.

WATERLOO – Heaven Leighshea Dillinger, associate in applied science, major in general business, management concentration; **Frankie Lee Elgin, associate in applied science, major in computer technology, Internet concentration; Brittany Paige Simmons, associate in applied science, major in criminal justice; and *Wanda Wilkie, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration.

WARE SHOALS – Tracy Elaine Babb, associate in applied science, major in veterinary technology; and Kelli Cathrynn Giroux, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

 

LEXINGTON COUNTY

CHAPIN – Whitney Ellen Miller, associate in applied science, major in nursing; and Heidi Marie Ward, associate in applied science, major in human services.

LEXINGTON – **Endia Claire Cochran, associate in applied science, major in horticulture technology; Amanda Nicole Corley, associate in applied science, major in veterinary technology; and Jodi Sanzo Waits, associate in applied science, major in veterinary technology.

WEST COLUMBIA – Shannon Lonardo, associate in applied science, major in nursing.

 

McCORMICK COUNTY

CALHOUN FALLS – Larriell Kentrez Lee, associate in applied science, major in computer technology, network concentration.

McCORMICK – Katelyn Barnette, associate in arts; Whitney Nicole Brown, associate in arts; Delandus Termaine Callaham, diploma in applied science, major in welding; Felicia Fuller, associate in arts; Kenneth Malik Gunter, associate in arts; Corenthia Martin, associate in arts; Tiffany Nicole Smith, associate in arts; and William Thomas Wright, associate in science.

PLUM BRANCH – Sarah Lorena Hicks, associate in arts; and Tabatha Nichole Singletary, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

                                                                     

NEWBERRY COUNTY

CHAPPELLS – James Ethan Freeman, associate in arts; and **Bobby Lee Skelton, associate in applied science, major in building construction technology.

CROSS HILL – Robin Lea Rubin, associate in applied science, major in nursing.

KINARDS – Madison Paige Tucker, associate in arts.

LITTLE MOUNTAIN – Noel Lindler, diploma in applied science, major in welding.

NEWBERRY – Benjamin Murphy Bledsoe, associate in applied science, major in diversified agriculture; **John Christian Brooks, associate in applied science, major in building concentration technology; Erin Michelle Connolly, associate in applied science, major in early care and education, infant/toddler care concentration; Lauren Elizabeth Cotney, associate in applied science, major in nursing; Jasmine Denise Crosby, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Kristopher M. Davenport, associate in applied science, major in computer technology, information technology/network concentration; Schnora M. Lyles, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; James Clyde Moody, associate in applied science, major in general business, management concentration; Tara Madray Price, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Brittany Nicole Radford, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Jennifer Hope Sexton, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Shanna M. Suber, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; *Donna Smith Vincent, associate in applied science, major in general business, accounting/general business/management concentration; and *Myesha Tasha Wicker, certificate in office technician.

PROSPERITY – Tiffany A. Gallman, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; **Gary Devon Higgins, associate in applied science, major in industrial electronics technology; *Gary Devon Higgins, associate in applied science, major in mechatronics technology; Rachel D. Lapham, associate in applied science, major in veterinary technology; and ***Nathan Longshore, associate in applied science, major in machine tool technology.

SILVERSTREET – Brittany N. Guy, associate in applied science, major in nursing.

WHITMIRE – Amanda Lee Dickert, associate in applied science, major in general business, general business concentration; *Antonio Deon Sims, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Shayla Deandra Sims, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and Lynlee Beth Thompson, associate in applied science, major in human services.

 

PICKENS COUNTY

EASLEY – *Gregory Deevon Durham, associate in applied science, major in horticulture technology; and *Robert Anthony Porter, associate in applied science, major in horticulture technology.

 

RICHLAND COUNTY

COLUMBIA – Ashley Harley, associate in applied science, major in human services; Kimberly Denise Savoy, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration; and Megan Lyndsay Wolfe, associate in applied science, major in veterinary technology.   

IRMO – Kayla Lynn Jaco, associate in applied science, major in veterinary technology.

 

SALUDA COUNTY

BATESBURG – Brantley R. Kirkland, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and Jennifer Lynn Shealy, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

CHAPPELLS – Alberta Robinson, associate in applied science, major in human services.

JOHNSTON – *Phillip Travis Rogers, associate in applied science, major in general technology, welding concentration.

LEESVILLE –**Lisa M. Cordero, associate in arts; and Zachary Samuel Hays, associate in applied science, major in computer technology, network concentration.

PROSPERITY – *Justin Dwayne West, associate in applied science, major in diversified agriculture.

SALUDA – *Brandon K. Cockrell, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Stephen Forrest Coleman, associate in applied science, major in nursing; Thomas Young Coleman, associate in applied science, major in diversified agriculture; Louann McKinney, associate in applied science, major in general business, office management concentration; Christy Nicole Purser, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; **Carey Vernon Ridgell, diploma in applied science, major in welding; Hannah Rogers, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Lisa Marie Stone, associate in applied science, major in diversified agriculture; and *Stephanie Hope Whitfield, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting concentration.

 

SPARTANBURG COUNTY

ENOREE – ***Catherine Baker, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

SPARTANBURG – Oliver Lee Novinger, associate in applied science, major in veterinary technology.

WOODRUFF – *Susie K. Crowder, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

 

OUT OF STATE

LINCOLNTON, Ga. – *Thomas Craig White, certificate in pc technician; .

THOMSON, Ga. – Felisa Roberts Grant, associate in applied science, major in nursing;

 

***Summa Cum Laude-4.0      **Magna Cum Laude-3.75-3.99         *Cum Laude-3.5-3.74

 

« View all news