News

Piedmont Technical College Recognizes Graduates

Select a news category:

May
16
2013

The James Medford Family Event Center at Piedmont Technical College was the setting for the culmination of many dreams for the more than 300 Piedmont Technical College graduates who took center stage in two commencement ceremonies.

Dr. Ray Brooks, president, welcomed graduates, family and guests to celebrate the accomplishments of the graduates.

 “It is a delightful time to be with you tonight to celebrate this milestone,” Brooks said. “I want to challenge you tonight to realize that even though you have graduated, you are commencing on a journey that will continue to require you to learn and do the things you need to do to be successful in your life.”

Brooks was followed by the commencement speaker Michael Nix, Chief Operating Officer, Chief Financial Officer and Managing Director at Greenwood Capital Associates.

“I do not have any answers; I don’t have a magic formula for success or answers to life’s difficult questions,” Nix said. “But I can share with you some thoughts that have guided me over the years and I hope you find some wisdom in the words and meanings in the acts.”

Nix offered four pieces of advice. He encouraged graduates to remain lifelong learners, even if that meant asking questions every day. He said to embrace diversity of all kinds, including experience and ideas. He reminded them there will be successes and failures, but neither one should define them. Lastly, he said they must constantly remind themselves of why they became what they became.

“I submit to you these four small items,” he said. “Take these four ideas and make them a part of your journey.”

Several graduates were recognized for highest academic achievement within their counties of residence.

The winners by their counties of residence and their majors were:  Abbeville: Bobby Suit, Associate in Science; and Sheila Weitkamp, veterinary technology; Edgefield: Mary Adams, administrative office technology; Greenwood:  Theodore Thomas, commercial art; and Brian Clark, industrial electronics technology and mechatronics; Laurens:  Julia Hale, electronic engineering technology; McCormick: Grant Willis, mechanical engineering technology; Newberry:  Bonnie Alger, computer technology; David Castro, criminal justice; and Corey Cook, criminal justice; and Saluda:  Suzanne Bird, administrative office technology.

Presenting this year’s graduates was Andy Omundson, dean of student services. Certificates, diplomas and associate degrees were conferred by Brooks and Susan Timmons, vice president for educational affairs, with assistance from board chairman William Whitfield; Evelyn Beck, dean of Arts and Sciences; Jerry Alewine, dean of health science; Tara Harris, dean of nursing; Sissy Copeland, dean of business, information technologies and public service; and Rusty Denning, interim dean of engineering and industrial technologies.

The macebearer was Bradley Griggs, faculty senate president. The mace was designed by members of the faculty and staff and presented to the college in 1991 by PTC’s Alumni Association. Music was provided by Emerald City Brass. Rev. Krystal Bryant, pastor at St. Paul AME Church in Hodges, delivered the invocation and benediction.

 

PLEASE NOTE:  PIEDMONT TECHNICAL COLLEGE’S MAY 2013 GRADUATES AND THEIR AREAS OF STUDY ARE LISTED BELOW.

Piedmont Tech shares in the well-deserved pride our graduates feel in their accomplishments.  To meet the printing deadlines required for production of the program and to maximize use of graduates’ names in area media, information is compiled a minimum of two weeks in advance of commencement exercises.  For that reason, names of students who fail to meet graduation requirements may be included.  Conversely, names of students who met those requirements after the print deadline may be omitted.  We regret any embarrassment or inconvenience these schedules may cause.

ABBEVILLE COUNTY

ABBEVILLE – Lisa S. Addison, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Richard A. Coleman, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Ashley Brooke Davis, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Laporsiha Denise Drennon, associate in applied science, major in nursing; Adger O’Neal Durant, associate in applied science, major in automotive technology; Debra Ann Glover, associate in applied science, major in administration office technology, medical concentration; Amber Nicole Henderson, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; *Joseph L. James, associate in applied science, major in machine tool technology; Dustin Allen Laughlin, associate in applied science, major in industrial electronics technology; Calvin McCoppin, Jr., associate in applied science, major in criminal justice; Jorge Ortega, associate in applied science, major in engineering graphics technology; *Megan Rudisill, associate in arts/associate in science; LaShaun Rebecca Singletary, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; *Angela M. Stewart, associate in applied science, major in veterinary technology; Debra S. Tiller, associate in applied science, major in nursing; *Crystal Tinch, associate in science; and **Sheila Ann Weitkamp, associate in applied science, major in veterinary technology.

CALHOUN FALLS – *Ryan Michael O’Shields, associate in applied science, major in automotive technology; **Cleave Lewis Robinson, III, associate in applied science, major in criminal justice; and Contessa Lachoya Tate, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

DUE WEST – Stanislav S. Myshkovskiy, associate in applied science, major in engineering graphics technology.   

HONEA PATH – ***Bobby J. Suit, associate in science.

AIKEN COUNTY

AIKEN – *Tracie Danielle Craig, associate in applied science, major in veterinary technology.

TRENTON - **Sara Rebekah Rains, associate in applied science, major in diversified agriculture.

 

ANDERSON COUNTY

ANDERSON – Linda A. Watts, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

BELTON – Ashley Catherine Wood, associate in science.

HONEA PATH – Jerry Austin Grant, associate in science; and Erika Moss Scott, associate in applied science, major in nursing.

IVA – Amber Hope Bannister, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Keila N. Burdette, associate in applied science, major in human services; and Johnnisha Renee Durham, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

 

EDGEFIELD COUNTY

EDGEFIELD – Mavis J. Culbreath, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration.

JOHNSTON – Ora D. Bryant, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; and Wallace F. Middleton, associate in applied science, major in criminal justice.

TRENTON – **Mary Y. Adams, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting concentration.

 

FAIRFIELD COUNTY

JENKINSVILLE – Shanardoro La’Carrie Amanda O’Neal, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and **Carol B. Davis Thompson, associate in applied science, major in early care and education.

 

GREENVILLE COUNTY

FOUNTAIN INN – Kimberly Smith Suber, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

GREENVILLE – Alora Dannon McLees, associate in applied science, major in veterinary technology.

GREER – **Kirsten Grace Erickson, associate in applied science, major in veterinary technology.

SIMPSONVILLE – Antoinette Quintina Ingram, associate in applied science, major in nursing.

 

GREENWOOD COUNTY

BRADLEY – Tonya Phillips DiCola, associate in arts; and Ashley Nicole Rounds, certificate in health science transfer-dental hygiene.

DONALDS – Chad Lee Vickery, associate in applied science, major in nursing.

GREENWOOD – Jorge Luis Alvarado, associate in applied science, major in criminal justice; Karen R. Bentley, associate in applied science, major in general business, business management concentration; Joseph Biron, diploma in applied science, major in welding; Jennifer Mundy Bratcher, associate in applied science, major in nursing; Jennifer Elizabeth Broome, associate in science; **Denver Brown, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Keith Allen Brown, associate in applied science, major in horticulture technology; Rebecca A. Burke, associate in science; Trenton W. Carson, diploma in applied science, major in welding; Shantelle Tondra Carter, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; **Brian C. Clark, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology; **Eric Andrew Coates, diploma in applied science, major in welding; James Henry Cobb, II, associate in applied science, major in building construction technology; Betty A. Connor, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Tawanna Nicole Cook, associate in applied science, major in human services; **Brian Davis, associate in arts; *Leslie Dobbins, certificate in health science transfer-dental hygiene; Glenn M. Donaghy, associate in applied science, major in nursing; Jeleesia O’shay English, associate in applied science, major in administrative office technology, medical/medical coding/billing concentration; Jessica Ervin, associate in applied science, major in general technology, pharmacy technology; Ashley Nicole Esco, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Brandi Leigh Esco, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Tabitha Lynn George, associate in applied science, major in early care and education; Ashley Elizabeth Graham, associate in applied science, major in nursing; Jimmeria Draytoneque Greene, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Barry Hentz, Jr., associate in applied science, major in computer technology, Internet/programming concentration; Winslow Denzale Hill, associate in applied science, major in criminal justice; **Dyllan Timothy Hinton, associate in applied science, major in criminal justice; Jalee’sa Syntrise Holloway, associate in applied science, general business concentration; Sh’Paris Sade Johnson, associate in applied science, major in criminal justice; Larry David Jones, associate in applied science, major in mechatronics technology; Toni Antanette Kinard, certificate in accounting; Shanice Alana Lark, associate in arts; Karen M. Lindley, associate in applied science, major in nursing; Diane Parice Malika, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration; Donna Elizabeth McFarland, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Abigayle Vaiden McIngvale, associate in applied science, major in criminal justice; Miranda McMahan, associate in arts; David E. Morton, III, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; April Nance, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Stephanie Ouzts, certificate in health science transfer-physical therapy assistant. Tysheia Patterson, associate in applied science, major in early care and education, infant/toddler care concentration; Warren Garrett Price, associate in applied science, major in diversified agriculture/major in horticulture technology; Linda Anne Ramey, associate in applied science, major in computer technology, information technology/networking concentration; Jessica LaDain Rearick, associate in applied science, major in early care and education; David Roddy, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; **James Wesley Rogerson, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Octavius Roman, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Arlette Dion Ruiz, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting/medical/Spanish concentration; Latoya Shonta Scott, associate in applied science, major in administrative office technology, medical/medical coding/billing concentration; Katie Seymore, certificate in health science transfer-dental hygiene; Charo Latasha Slappy, associate in applied science, major in general business, business management concentration; Jordon Smeal, certificate in health science transfer-physical therapy assistant; Amy Lee Smith, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; David Cody Smith, associate in applied science, major in criminal justice; Keri Sprouse, certificate in health science transfer-occupational therapy; Terry Donnell Stancil, associate in applied science, major in horticulture technology; Dee A. Thomas, associate in applied science, major in criminal justice; Christina Dao Tran, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; Kimber Leann Tullis, associate in applied science, major in nursing; *Brian Edward Turnblom, associate in applied science, major in automotive technology; Trent Uldrick, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Courtney Elizabeth Upton, associate in applied science, major in veterinary technology; **Michael Voelz, associate in applied science, major in machine tool technology; Arlene Vandetta Haynes Warmsley, associate in applied science, major in early care and education; Chelsey Antionette Warren, associate in applied science, major in human services; **Tyler Jackson Wells, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Jacqueline M. White, associate in applied science, major in general business, business management concentration; Natasha Shawn Wideman, associate in applied science, major in human services; and Kaleigh Morgan Wright, associate in applied science, major in early care and education.

HODGES – *Lyndia C. Belcher, associate in applied science, major in human services; Mary Elizabeth BoBo, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; LeeAnn P. Dorn, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Mary Elizabeth Harrison-Wideman, associate in applied science, major in early care and education; Cameron O’Neal Jones, associate in arts; **Crystal Lee Kernells, associate in applied science, major in early care and education; Harrison Paul Light, associate in applied science, major in mechatronics technology; John Michael McCranie, certificate in health science transfer-physical therapy assistant; Angela Kay Riddle, association in applied science, major in human services; Amanda Carol Ricks, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Joseph Alan Stawski, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; *MacKenzie Lee Tharpe, associate in applied science, major in building construction technology; and Eldred S. Tinsey, associate in applied science, major in criminal justice.

NINETY SIX – Casey Lauren Bennington, associate in applied science, major in veterinary technology; Ashleigh Dawn Gillian, associate in applied science, major in nursing; Jessica Rae Homovich, associate in arts; Shannon E. Metts, associate in applied science, major in human services; Patricia Joanne Powell, associate in applied science, major in criminal justice; Kayla Ezell Temples, associate in applied science, major in nursing; **Theodore N. Thomas, Jr., associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; and Erica Turner, certificate in health science transfer-physical therapy assistant.

SALUDA – Dale Proctor, associate in applied science, major in electronic engineering technology.

TROY - *Nicholas James Bowick, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology; and Shakedia Tennant, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

WARE SHOALS – *Logan Sims Boland, diploma in applied science, major in welding; Yashekia LaShay Lomax, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and Jared Randall Roach, associate in applied science, major in machine tool technology.

 

LAURENS COUNTY

CLINTON – **Alan M. Ethridge, diploma in applied science, major in welding; Jessica A. Fowler, associate in applied science, major in nursing; Britney Nicole Fuller, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Heather Lou Jackson, associate in applied science, major in early care and education; *Tara E. Lindley, associate in applied science, major in building construction technology; **Jesse Turman Mullikin, Jr., associate in applied science, major in criminal justice; *Cameo Nicole Nelson, associate in applied science, major in criminal justice; Brittany Peake, certificate in health science transfer-occupational therapy; Antysha Chemise Simpson, associate in applied science, major in human services; and Matthew Holmes Taylor, diploma in applied science, major in welding.

CROSS HILL – *Chase Arnold Clayton, diploma in applied science, major in welding; Tammy Felisa Lindsay, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; and Timothy Michael Williams, associate in applied science, major in machine tool technology.

FOUNTAIN INN – ***Julia J. Hale, associate in applied science, major in electronic engineering technology.

GRAY COURT – Kimberly Manley, associate in applied science, major in nursing; *Jacob Alexander Mullikin, associate in science; *Judy Ambrose Mullikin, associate in applied science, major in general business, general business concentration; and Shateka Lashae Smith, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

JOANNA – Ashley C. Rochester, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; *Timothy J. Rochester, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; and Crystal Lynn Teal, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration.

LAURENS – David A. Boyter, certificate in refrigeration applications; *Logan H. Brewer, associate in applied science, major in industrial electronics technology/major in mechatronics technology; Brittany Christine Brown, associate in applied science, major in engineering graphics technology; ***Jean Campbell, certificate in accounting; Kristen Anne Coggins, associate in applied science, major in nursing; Sierra Victoria Dakers, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Hali Brooke Dilmore, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Sequoya Enchantee’ Troquois Eison, associate in applied science, major in human services; Kayla Shae Posey Eubanks, associate in applied science, major in nursing; *Bryson Kane Faulkner, associate in applied science, major in automotive technology; *Carolyn Cheyenne Ferguson, associate in applied science, major in early care and education; Stephen Hashey, associate in applied science, major in machine tool technology; **Judy Penland Hunnicutt, associate in applied science, major in early care and education; Lisa Griffin Kuykendall, associate in applied science, major in nursing; Jalair V. Leamon, associate in applied science, major in funeral service; Russell Derrick Mattison, Jr., associate in applied science, major in criminal justice; **Faith Danielle Rayborn, associate in applied science, major in criminal justice;Brian Keith Sanders, associate in applied science, major in criminal justice; Katherine Lynn Snow, associate in applied science, major in nursing; Russell Ryan Stansell, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Kayla Danielle Staton, associate in applied science, major in nursing; and Demetria Williams, certificate in health science transfer-occupational therapy.

MOUNTVILLE – Lashavious Bluford, associate in applied science, major in nursing.

WATERLOO – Jason E. Allen, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Olivia Owen Ballinger, associate in applied science, major in nursing; *Patricia Barbee Cohen, associate in applied science, major in general business, business management concentration; *Alex L. Hightower, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Emily Jae McGowan, associate in applied science, major in criminal justice; and *Wanda M. Wilkie, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.   

WARE SHOALS - *Donald Anthony Pearson, Jr., associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology.

 

LEXINGTON COUNTY

COLUMBIA - *Joshua E. Best, associate in applied science, major in building construction technology; and Heather Lynn Smith, associate in applied science, major in criminal justice.

LEXINGTON – Stephanie Catherine Clark, associate in applied science, major in veterinary technology.

 

McCORMICK COUNTY

CLARKS HILL – Felicia Monique Thurmond Freeman, associate in applied science, major in early care and education; and Angela Denise Thurmond, associate in applied science, major in early care and education.

McCORMICK – Medina E. Bell, associate in applied science, major in human services; Rhonda Harmon Coffee, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; Natoyia J. Jennings, associate in applied science, major in early care and education, infant/toddler care concentration; and Jermaine A. Tolbert, diploma in applied science, major in welding.

 

NEWBERRY COUNTY

LITTLE MOUNTAIN – Justin Frick, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; and Frances Watson McGinn, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

NEWBERRY – Lydia Delora Booker, associate in applied science, major in building construction technology; ***David Castro, associate in applied science, major in criminal justice; Courtney Shavet Crumpton, associate in applied science, major in human services; **Dustin James Floyd, associate in applied science, major in machine tool technology; **Milton Anthony Harp, II, associate in applied science, major in building construction technology; Crystal Houseal, certificate in accounting; James Kingsmore, diploma in applied science, major in welding; Schnora Margarete Lyles, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Karrina G. Miller, associate in applied science, major in veterinary technology; Beth Murray, associate in applied science, major in human services; Carley Neelands, associate in applied science, major in criminal justice; Alexander Raed Rikabi, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; **Leanne Waters, certificate in health science transfer-physical therapy assistant; and **Aubrey T. Wise, associate in applied science, major in building construction technology.

POMARIA – Susan B. England, associate in applied science, major in early care and education; and Jennifer M. Long, associate in applied science, major in nursing.

PROSPERITY – ***Bonnie S. Alger, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; ***Corey W. Cook, associate in applied science, major in criminal justice; Gray Wyman Davenport, associate in applied science, major in automotive technology; Leslie Ann Edens, associate in applied science, major in veterinary technology; Eric Oneal Gallman, associate in applied science, major in automotive technology; Tammy Rikard Gallman, associate in arts; *Analee M. Luke, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; David Conton Riber, associate in applied science, major in automotive technology; Sharonda Tomeka Trapp, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and Clarence J. Weatherford, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology;.

WHITMIRE – Samantha Bridges, associate in applied science, major in general business, accounting/general business concentration; Alan Michael Glenn, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Melanie A. Graham, associate in applied science, major in veterinary technology; and Jeremy Jerome Lyles, associate in applied science, major in nursing.

 

RICHLAND COUNTY

COLUMBIA – *Mary Beth Miskelly, associate in applied science, major in veterinary technology.

IRMO – **Daniel Benjamin Rayburn, associate in applied science, major in computer technology, information technology/networking concentration.

 

SALUDA COUNTY

BATESBURG – Colton Jason Price, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

JOHNSTON – Alberta Gray, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

NINETY SIX – Lacey Marie Berry, associate in applied science, major in nursing.

SALUDA – ***Suzanne Lynn Bird, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting concentration; Victoria Meshae Boyd, associate in applied science, major in criminal justice; Heather Dawn Calliham, associate in applied science, major in early care and education; Chiquita Monique Johnson, associate in applied science, major in early care and education; and Marquita M. Mathis, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration.

 

SPARTANBURG COUNTY

WOODRUFF – Jada Michelle Roper, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

 

UNION COUNTY

CARLISLE – Hugh Smith Kean, associate in applied science, major in diversified agriculture.

UNION – Christina Dianne Deal, associate in applied science, major in nursing.

 

YORK COUNTY

CLOVER – Sonya R. Rogers-Allen, associate in applied science, major in nursing.

YORK – Hannah Ruth Burgess, associate in applied science, major in veterinary technology.

 

OUT OF STATE

POMPANO BEACH, Fla. – **Benjamin Joseph Gallo, III, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology.

AUGUSTA, Ga. – Taneka Lanette Brown, associate in applied science, major in nursing.

LINCOLNTON, Ga. - **Delando J. Clark, associate in applied science, major in automotive technology; D’Leigh Renee King, associate in arts.

CHARLOTTE, N.C. – Detra Limeeka Foote, certificate in funeral service education.

 

***Summa Cum Laude-4.0      **Magna Cum Laude-3.75-3.99         *Cum Laude-3.5-3.74

« View all news