Academics

Who's My Advisor?

New students to the college and students who have not been enrolled for one year or more should start with the Admissions Office or County Campus. After completing Admission requirements, students will generally see an Enrollment Advisor to schedule first semester classes.

Current students are assigned to Academic Advisors by program and mostly by last name. In the table below, locate your department, program, and last name grouping. Advisors can be contacted by phone, e-mail or by visiting their offices. Faculty advisors generally have a sign up sheet on their office door for advisement appointments. If you cannot determine your advisor's name after reviewing the table below, contact the Director of Academic Advisement, Carol Paguntalan at paguntalan.c@ptc.edu or (864) 941-8679.

Choose a Department Below:

 

Agriculture

A-Z Hugh Bland

 

Administrative Office Technology

Medical Coding/Billing Concentration

A-Z Angel Alexander

Accounting, Legal, Medical, and Spanish Concentrations

A-M Menka Brown

N- Z MaryLou Wilson

Return to top

 

Associate in arts & associate in science

Bridge programs to Lander and University of South Carolina

A-L Evelyn Beck

M-Z Kathryn Brackett

Bridge program to Newberry College

A-Z Marc Renwick

Associate of Arts, Associate of Science, and Bridge programs to Erskine and College of Charleston

A Kathryn Brackett

B Chuck McDonnell

C-D Jose Sanquintin

E-F Lisa Martin

G-H John Edwards

I-L Lebbie Ligon

M    Patty Griffin

N-P Daniel Morvey

Q-R    Fernando Rincon

S-T Dee Sumerel

U-Z Sherry Taylor

AA/AS Advisors in County Campuses

Newberry Lisa Toland

Laurens Lisa Jackson

Return to top

Automotive

A-M   Brad Emery

N-Z    Grayson Jefferies

Return to top

 

Building Construction

A-Z Bobby Roche

Return to top

 

Business

Accounting, General Business, Entrepreneurship, Management, Office Management, Business Transfer  

A    MaryLou Wilson

B-C Rich Mandau (Located on the Newberry campus)

D-G Judy Daulton

H-L  Kara McAlister

M-P Suzy Murray

Q-S Joe Bowers

T-Z Steve Fennell

Return to top

 

Career Development

CRDT (Transient)

A-Z Lynn Baker

CRDV

A-Z David Rosenbaum

Return to top

 

Commercial Arts

Commercial Arts students may see either instructor for advisement. Assigned advisors are as follows:

A-M Kendall Adams

N-Z Tommy Gortney

Return to top

 

Computer Technology

A-F Lesley Price

G-N Coronicca Oliver

N-Z Bill Cheek

Return to top

 

County campuses

Students in their second year are encouraged to contact their Academic Advisor by major prior to registration.

Abbeville

Angie Bourne

Edgefield

Ashley Boone

Sherry Holmes

Laurens

Pre-Nursing and Pre-Health Science

Georgia Alexander

Bill Glenn

Pamela Jackson - pre-nursing

Associate of Arts and Associate of Science

Lisa Jackson

All Other 
Paige Mills

McCormick

Pleshette Elmore

Newberry

Associate of Art or Science

Lisa Toland

Pre-Nursing and Pre-Health Science

Jennifer Moore

Marc Renwick

All Other
Beth Jaeger

Saluda

Ashley Boone

Robin Black

Wanda Shull, Saluda County Campus, 864-445-3144

Return to top

 

Criminal Justice

A-L John Sloan

N-Z Josh Lindsay

 

Early Childhood Development

A-L Rhonda Pendergrass

M-Z Ashley Hollingsworth

Return to top

 

Engineering technology

Electronic Engineering Technology

A-Z Doug Massey

Electronic Engineering Technology Transfer Certificate

A-Z Evelyn Beck

Engineering Graphics Technology

A-Z Christina Knight

General Engineering Technology

A-Z Sandy Warner

Mechanical Engineering Technology

A-L Evan Amaya

M-Z Sung Kim

Mechanical Engineering Technology Transfer Certificate

A-Z Evelyn Beck

Return to top

 

Funeral Services

Pre-Funeral Services (1st year, before entry to FSE coursework)

A-Z Meredith Brown

Accepted FSE students:

A-L Dedrick Gantt

M-Z David Martin

Return to top

 

Gunsmithing

A-Z Jerry Capone

Return to top

 

Health Science

Pre-Cardiovascular Technology

A-Z Cami Westall

Pre-Massage Therapy

A-Z Michelle Liggett

Pre-Medical Assisting

A-L Alex Miller

M-Z Tracy Wright

Pre-Patient Care Technology

A-Z Rebecca Soppe

Pre-Phlebotomy

A-M Travis Bouknight

N-Z Joyce Brown

Pre-Pharmacy Technology

A-D Clay Sprouse

E-M David Henry  

L-Z Joe Mac Tolbert

Pre-Radiologic Technology

A-E Dale Smoak

F-K Brad Griggs

L-R Scorpio Welch

S-Z Leigh Theofanous

Pre-Respiratory Therapy

A-Z Margaret Wanning

Pre-Surgical Technology

A-H Lisa Crawford

I-Z Jennifer Lopes

Pre-Veterinary Technology

A-Z Tory Miller

Health Science - Accepted Clinical Students only

Cardiovascular Technology (Accepted clinical students)

A-Z (Invasive) Christy Nichols

A-Z (Non-Invasive) Laura Rawlings

Massage Therapy (Accepted clinical students)

A-Z Michelle Liggett

Medical Assisting (Accepted clinical students)

A-Z Debbie McCallum

Patient Care Technology (Accepted clinical students)

A-Z Kaye Chrisco

Pharmacy Technology(Accepted clinical students)

A-Z Clay Sprouse

Phlebotomy (Accepted clinical students)

A-Z Debbie McCallum

Radiologic Technology (Accepted clinical students)

A-M Lee Balentine

N-Z Bil Heath

Respiratory Care (Accepted clinical students)

A-M Ann Allen

N-Z Karla Gilliam

Surgical Technology (Accepted clinical students)

A-L Susan Kinney

M-Z Lenette Thompson

Veterinary Technology(Accepted clinical students)

A-Z Ruthie Buist

Other:
CNA

A-Z Admissions Office, 864-941-8369

EMT

A-Z Admissions Office, 864-941-8369

Return to top

 

Health Science Transfer to Greenville Technical College(Occupational Therapy Assistant, Medical Lab Technology, Physical Therapy Assistant, and Dental Hygiene)

A-Z Lenette Thompson

Return to top

 

Horticulture

A-Z Josh Murdock

Return to top

 

Human Services

Human Services students may see any advisor. Assigned advisors are as follows:

A-E Beverly Burton

F-M Allen Barbare

N-Z George Christia

Return to top

 

HVAC

A-Z Keenan Tallent

Return to top

 

Industrial Electronics & Mechatronics

A-F Kevin Boiter

G-N Charles Dixon

O-Z Kevin Moore

Return to top

 

Machine Tool & Precision Metrology

A-M Bob Koster

N-Z Vacant (See Bob Koster)

Return to top

 

 

Nursing

Pre-nursing (LPNG, ADNG, AANT)

Spiros Papleacos (Located on the Laurens campus)

B Robert Ivey

C Delmar Brewington

D-E LaKeya Jenkins

F-G Greg Colley

H-I Rick Judy

J-L Juli Berrios (Off-campus when classes are not in session.  Please contact another pre-nursing advisor)

M    Rick Barbare

N-Q Nita Staley-Abney

R Claudia Edwards

S Tonia Luker

T, U, V, Y Kim Neal

W, X, Z Heather Burden

Associate Degree Nursing (ADN3) - Accepted Clinical Students only

A-B Tara Harris

C-F Teresa Porter

G-K Lori Cooper

L-M Karen Larson

N-Q Elizabeth Wilson

R-S Susan Skawski

T-Z Stephanie Yonce

Practical Nursing (LPN1) - Accepted Clinical Students only

A-F Rebecca King

G-M Charlotte Ledford

N-S Vacant (See another Practical Nursing advisor)

T-Z Stephanie Cannady

Pottery

A-Z Thomas Koole

Return to top

QUICKSKILLS

Manufacturing Assembly Operator

A-Z Stewart Owens

Quality Assurance Technician

A-Z Stewart Owens

CNC Operations

A-Z Stewart Owens

Return to top

Welding

A-M Jim Fleming

N-Z Jim Ladd

Return to top